درباره نویسنده

علی لطفی

کارشناس دیجیتال مارکتینگ، نویسنده

مطالب مشابه

9 نظر

 1. هادی

  سلام
  در رابطه با کسانی که کامنت گذاشتند:
  خانم نسیم قیمت آموزش ها پایین هست ولی کیفیت آموزش ها چطور!!!
  آقای ابراهیم فکر می کنم شما یکی از مسولین سایت فرادرس هستید!
  فرادرس یکی از بدترین سایت هاست که بی کیفیت ترین فیلم های آموزشی رو با کیفیت کم قرار داده… پیشنهاد می کنم فقط از منابع خارجی استفاده کنید… موفق باشید

  پاسخ
 2. مهرداد

  اینکه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد رو به مدرس میده کاملا بی انصافیه!
  زحمت اصلی تولید یک مجموعه آموزشی رو مدرس می کشه.
  این سایت فقط زیرساخت رو آماده کرده. منطقی بود که خودش حداکثر ۳۰ درصد رو برمی داشت.
  من میخواستم تو این سایت فیلم آموزشی بزارم، ولی چون دیدم درصد مدرس خیلی ناچیزه، منصرف شدم.

  پاسخ
 3. رضا

  کیفیت آموزش هاش خوب هستن ولی حداکثر ۲۰ درصد به استاد میده
  یه جور فرهنگ منفعت طلبی پشت این سایت هست

  پاسخ
  1. نسیم

   البته قیمت فیلماش خیلی پایینه که نشون میده همچین منفعت طلب هم نیستن
   من که راضیم

   پاسخ
   1. مهدی

    آره واقعا قیمتشاشون مناسبه
    هر چند برای دانشجو همین هم زیاده
    دانشجو که پول نداره

    پاسخ
  2. ابراهیم

   من از همان ابتدای شروع کار فرادرس، کار آن را دنبال می کنم و در دوران دانشجویی ارشدم از آموزش های آن بسیار استفاده کردم و در حال حاضر نیز به عنوان دانشجوی دکتری، در حال هماهنگی انتشار یک درس در آن هستم.

   با بررسی های من، فرادرس تنها سایتی هست که در آن آمار های فروش از هر آموزش در کنار هر آموزش به صورت عمومی منتشر میشه و در عین حال فروش هایی با اعداد نزدیک به هزار و یا چند هزار در آن برای آموزش های مدرسین وجود داره. بقیه سایت ها این عدد رو در کنار آموزش به صورت عمومی اعلام نمی کنند. دلیلش هم این هست که این عدد آنقدر پایین است (آموزش ها فروش ندارد) که اگر اعلام کنند؛ نه بازدیدکنندگان آموزش را تهیه می کنند (به خاطر عدم استقبال سایرین) و نه مدرسین دیگری رغبت می کنند؛ آموزش در این سایت ها ارائه کنند. به دروغ هم نمی توانند زیاد اعلام کنند؛ چون در این صورت با مدرس باید به این تعداد حساب کنند و پرداخت کنند. برای همین خیلی ساده این عدد رو از دید مخاطب پنهان می کنند.

   از این جهت فرادرس شفاف ترین و در عین حال پرمخاطب ترین وبسایت برای تدریس مدرسین است. چیزی پنهانی در این سایت وجود ندارد. دلیل فروش بالای آموزش ها در فرادرس نیز اعتبار نزدیک به یک دهه آن در آموزش دانشگاهی کشور است و تا جایی که به مدرسین نیز اعلام می شه، بخش زیادی از فروش یک آموزش برای اطلاع رسانی آن و فروش بیشتر آموزش مدرسین کشور هزینه می شود. برای همین در نهایت با فروش های چندین هزار نسخه ای، این مدرس است که در قبال تدریسش به درآمد مناسب می رسد. برخی از مدرسین فرادرس نزدیک به ۳۰ دوره (مجموعاً ۳۰۰ ساعت) ضبط کرده اند در چند سال گذشته. اگر شرایط بد می بود؛ این مدرسین در همان آموزش اول، زودتر از همه متوجه موضوع می شدند. این مدرسین در فرادرس نیز یکی دو نفر نیستند.

   فرادرس در حال حاضر شفاف ترین ضابطه را پیش روی مدرسین می گذارد و هیچ سایتی نیست که آمار فروش را به صورت عمومی اعلام کند و در عین حال اعداد فروش ۴ رقمی برای مدرسین ایجاد نماید. برخی سایت ها که آمار فروش را اعلام می کنند، حتی نتوانسته اند به انتهای دو رقم (۹۹ نسخه فروش) بعد از چند سال! از انتشار یک آموزش، برسند و عده ای نیز که درصد های تزئینی اعلام می کنند؛ هیچ گاه تعداد فروش را به صورت عمومی اعلام نمی کنند و به مدرسین اعلام می کنند که این عدد در پروفایل آنها قابل مشاهده خواهد بود و مدرسین نیز بعد از ضبط اول متوجه تزئینی بودن ضابطه اعلامی می شود. به صورت کلی مهم تر از درصد اعلامی به مدرس، تعداد فروش آموزش است. زیرا برای مدرس درصد ضرب در تعداد فروش مهم است. چیزی که فرادرس در بیشینه ترین حالت برای مدرسین فراهم می کند.

   از سوی دیگه در صفحه مالی فرادرس پلن های پرداخت یکباره (تا ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر ساعت آموزش برای مدرسین مجرب) وجود دارد که چنین مبلغی و حتی یک پنجم آن نیز توسط هیچ سایتی ارائه نمی شود. خود همین اعداد نشان می دهد که فرادرس چقدر به فروش آموزش ها به خاطر اعتبار خود میان دانشگاهیان مطمئن است. در حالی که سایت های دیگر حتی حاضر نیستند؛ ۲۰% مبلغ پیشنهادی فرادرس، روی آموزش های مدرسین سرمایه گذاری کنند. چون بهتر می دانند که در نهایت فروش ایجاد نخواهد شد.

   و نهایتا نیز یک تفاوت دیگر که دلیل اصلی انتخاب خود من (بسیار مهم تر از محاسبات مالی) بود این است که فرادرس برای مدرسین فروشگاه آموزش نیست و یک فروشگاه نیست. فرادرس ناشر آموزشی است و مدرسین را از عنوان آموزش تا تجهزات آموزشی و ضبط استودیویی آموزش ها همراهی می کند. چنین چیزی عملا در کشور توسط هیچ پروژه مشابهی به مدرسین ارائه نمی شود. یعنی مدرس در فرادرس به یک «فروشنده آموزش ضبط شده توسط خودش» تنزل نمی یابد. مدرس در فرادرس در جایگاه عضو هیات علمیی و مولف آموزشی است و فرادرس او را از ابتدای شروع فرایند تا انتهای انتشار و ثبت رسمی آموزش در ارشاد و سپس پخش آموزش همراهی می کند. استانداردهای سخت فرادرس در انتخاب مدرسین و سطح بالای مدرسین در حال تدریس در آن، با اینکه فرایند را برای خود من مقداری طولانی کرد؛ اما جذبه اصلی برای شخص من بود و به نظرم برای افرادی که مدرس جدی هستند، علمی بودن محیط و استانداردهای بالای آن از بسیار معیارهای دیگر مهم تر است.

   پاسخ
 4. علی

  سایت جالبی نیست

  پاسخ
  1. علی لطفی

   سلام علی
   شما تجربه کار با این سایت را دارید؟ میتونم دلیل جالب نبودنش را بپرسم؟

   پاسخ
  2. مهدی

   سلام. میشه کمی بیشتر توضیح بدی؟ من شنیدم کارشون خیلی خوبه. فیلمای رایگانشون رو هم دیدم و به نظرم خوب بود.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نت استارت © 2013 / بازنشر و اقتباس از محتوای نت‌استارت در هر رسانه و به هر روش ممنوع است، هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.